Tunisko

13. února 2007 v 17:56 |  Tunisko
Proč zamířit na dovolenou do Tuniska?
×
V Tunisku je teplo
Tunisko se nachází mezi 37. a 30. rovnoběžkou severní šířky. Turisticky zajímavé oblasti se rozkládají kolem 35. rovnoběžky, tedy ve stejné zeměpisné šířce jako třeba Kréta nebo Kypr.
Jinak řečeno v Tunisku je velmi teplo. Například na ostrov Djerba se létá celý rok, protože je zde i v lednu příjemně. Na druhou stranu se nemusíte bát, že se v létě kompletně upečete. Teplo je zde stejně jako v Řecku a klimatizace fungují řekl bych spolehlivěji.
°°
V Tunisku je levně
Ať zamíříte do středomoří kamkoli, všude je dráže než u nás. S výjimkou Tuniska a Maroka. V Tunisku můžete strávit dovolenou za podobné ceny jako třeba na Českomoravské vysočině, levněji než například v Krkonoších. Tunisko je rozvojová země, takže má laciné vstupy a práci. Můžete si dovolit i jízdy taxíkem nebo aspoň louagí. Příznivé ceny po Čechy trochu kazí nepříjemný umělý kurs dináru, jinak by zde bylo ještě levněji. Výborně se dá nakupovat např. vlněný textil.
°°
Tunisko je blízko
Z Prahy nebo Brna trvá let do Tuniska krátce, něco málo přes dvě hodinky. Sotva letušky rozdají svačinu a kafe, už se jde na klesání. I letenky jsou díky té krátké vzdálenosti relativně levné. Rozmístění tuniských letišť kolem nejatraktivnějších turistických zón (Tunis, Monastýr, Djerba) způsobuje, že přes velkou rozlohu Tuniska se do svého hotelu dostanete relativně rychle.
°°
Římské památky
₪ Kartágo je fajn
₪ Dougga je úchvatná
₪ El Jem (El Džem) a jeho koloseum, to je prostě bomba.
°°
Exotická arabská země
Pokud bych měl hledat hlavní důvod, proč se vůbec do Afriky vypravovat, tak je to exotika. V Tunisku je stále živý Islám, můžete vidět lidi spěchající do mešity, nebo jak se pětkrát denně modlí. Polovina žen chodí zahalená v šátku -- opravdu jen polovina, Tunisko je z pohledu arabského světa velmi liberální země a nikomu žádné náboženství nebo jeho projev nenařizuje.
V Tunisku se můžete dostat na opravdovou poušť na opravdových velbloudech a mezi poli nebo sady požírat opravdové přezrálé datle padající ze stromů. Poušť je pěkná. Solná jezera jsou pěkná. Prodírání se živými ploty z opuncií je také pěkné (aspoň zpočátku).
Tunisané jsou zajímaví. Ačkoliv všichni milují svou zemi a jsou ochotni vyprávět pohádky o Habibu Bourguibovi, všichni by zároveň nejraději zdrhli pracovat do Evropy
°°
Bezpečná arabská země
Kriminalita v Tunisku je nízká. Může za to slušné (většinou věřící) obyvatelstvo a docela silná policie. Tunisko je podle mého úsudku policejní stát (mnohem silnější než ten, co jsme měli nedávno za Grosse). Na každé třetí křižovatce stojí policejní hlídka. Zajímavé je, že policejní hlídky vůbec nekontrolují turisty, takže se klidně můžete vypravit do vnitrozemí i bez pasu (jako se to povedlo mně cestou do Kairouanu).
Nemusíte se bát ani arabských radikálů. Tuniská společnost je natolik konzervativní a sekulární vláda natolik represivní, že v zemi nemají větší vliv (ačkoli je pravda, že se jedná o jedinou vládní opozici). Nijak se neprojevují.
Pokud se budete chovat slušně a budete se patřičně oblékat (dlouhé sukně, dlouhé kalhoty, košile s rukávy), nemůže se vám nic stát. I když se obléknete jako turisté (krátké šortky a tričko s krátkým rukávem), všichni to v pohodě pochopí.
V Tunisku jsem zaznamenal pouze dvě nepříjemnosti - jednak okrádání od trhovců
(například chybně vracejí za peníze) a pak také oplzlé poznámky o našich holkách, co jsme měli s sebou. Naštěstí ty oplzlosti byly v arabštině a většinou (když jsme si to nechali přeložit) se jednalo o nabídku sta nebo tisíce velbloudů za sňatek, takže to zas tak nerušilo.
°°
Zdokonalíte se v jazycích
S Tunisany můžete mluvit svou lámanou angličtinou nebo francouzštinou, aniž byste se museli stydět. Oni totiž často mluví také mizerně, ale jsou mezi nimi i chytří a vzdělaní lidé. Brzo se rozmluvíte.
°°
Proč do Tuniska necestovat?
×
Existují případy, kdy se vyplatí jet někam jinam.
₪ Pokud chcete čisté moře, jeďte do Řecka nebo do Turecka. V Tunisku je na plážích příliš jemný písek, který kalí vodu, a také jsou tam chaluhy. Města nemají čističky a Tunisko významnou měrou těží podmořskou ropu. Myslím, že i to se do horší kvality mořské vody promítá. Na severním pobřeží Tuniska je moře čistší.
₪ Máte-li s sebou dítě do tří-čtyř let, Africe se vyhněte. Dětské průjmy za to nestojí
₪ Chcete-li ze svého hotelu podnikat dlouhé klidné pěší procházky na exotická místa, budete mít možná problém. Může se poštěstit (např. na Djerbě), ale jinak jsou hotely většinou uspořádané do komplexů a na zajímavá místa je pěšky hodně daleko.
₪ Lidi si to pletou. Anglicky je to Tunis = město Tunis a Tunisia = země Tunisko
°°
Rozloha a populace asi jako my
Severní Afrika je obrovská, a tak i když se Tunisko zdá být na mapě malé, ve skutečnosti je to pěkný cvalík. Má rozlohu trochu větší než bývalé Československo. 40 % povrchu Tuniska ovšem pokrývá poušť Obyvatel Tuniska je asi 10 miliónů, tedy zhruba jako Čechů. Když si odmyslíme ty jižní pouště, vychází, že hustota obyvatelstva bude zhruba stejná jako u nás.
°°
Lidé v Tunisku
Obyvatelé Tuniska se národnostně hlásí k Arabům a menšinově k Berberům. Hovoří Arabsky. Nejsou to černoši, prostě Arabové a Berbeři (patří k europoidní rase). Velmi často na ulici potkáte i Tunisana, který je až na svou řeč k nerozeznání od rodilého Francouze.
Tunisané se oblékají normálně evropsky (či spíše čínsky?). Děti nosí trička a tepláky, muži dlouhé kalhoty a (nejčastěji modré) košile s dlouhým rukávem, ženy nosí šaty moderní nebo trochu zastaralé, asi jako u nás ženy ve čtyřicátých letech 20. století. Nečekejte, že budete potkávat Berbery v krojích! I průvodci velbloudů na sahaře nosí čínská trička a kecky.
Tuniská děvčata jsou velmi hezká. Na Češky nemají, ale v Evropě by hrála první ligu. Ženy nemusejí nosit šátek, je to na nich, jestli budou. Co jsem slyšel, vyjadřují tím svou víru.
Tunisko je myslím jediná arabská země, kde jsou ženy plně emancipované. Opravdu plně. Mají i stejnou mzdu za stejnou práci, což třeba není ani u nás. Na druhou stranu běžný Tunisan stráví celý den vysedáváním v kavárně, takže se zaměstnavatelům nedivím, že chtějí platit raději skutečně pracujícím (tedy ženám).
S výjimkou vlezlých obchodníků a žebrajících dětí z center turistických měst mi Tunisané přišli velmi příjemní. Pokud umíte dobře francouzsky nebo anglicky, můžete si s nimi příjemně popovídat o životě a tak vůbec. Typický mladý Tunisan je hrdý na svou zemi, miluje prezidenta a rád by emigroval za prací do Evrop, kdyby to šlo.
°°
Měna
Tuniský dinár se dělí na 1000 milimů. Jeden dinár je asi naše dvacka.
°°
Vízová povinnost do Tuniska
Do Tuniska pro občany ČR platí vízová povinnost. Pokud cestujete s cestovkou, nemusíte se o nic starat, cestovní kancelář zařizuje pro své klienty hromadné vízum. Pas musí mít ale platnost ještě alespoň půl roku. Na vlastní pěst si můžete o vízum zažádat na tuniském velvyslanectví v Praze. Aby vás do Tuniska pustili, musíte mít ale od cestovky voucher s rezervací hotelu (což je zpravidla automatické). Nevím, jak to dělá Adventura.
°°
Politická situace
V Tunisku není klasická demokracie. Ačkoli se konají všeobecné volby, jsou to myslím pouze volby s jednou stranou. Vládní systém je označován jako prezidentský, což je zde eufemismus pro osvícenou diktaturu. Tunisko má teprve druhého prezidenta Ben Alliho (první prezident Habib Bourguiba vládl do roku 1987). Obyvatelé obecně svého prezidenta bezmezně milují (jak prvního, tak druhého). Díky těžbě ropy, fosfátů a vzrůstajícím příjmům z turistiky není ekonomická situace zas tak katastrofální. Nesměnitelná měna, kontrolovaný trh, byrokratické tanečky a socialistické nálady převzaté z Francie ovšem táhnou Tunisko stále hlouběji mezi rozvojové země.
Ačkoli tedy v Tunisku není zas taková demokracie, Evropské unii ani Americe to nevadí. Jsou rádi, že je Tunisko nějak stabilní. Obzvlášť dobré vztahy má Tunisko s Francií a prý i s USA.
Existuje zákaz focení vojenských objektů, letišť, mostů, policistů a objekty, na kterých je tuniská vlajka.
°°
Časové pásmo
V Tunisku je tentýž čas jako u nás. Většina turistických průvodců chybně uvádí, že v Tunisku není zaveden letní čas. Není to pravda! V Tunisku mají letní čas. Od našeho letního času se liší pouze tím, kdy začíná a končí -- začíná někdy v dubnu a končí posledního září. Seřizovat hodinky tedy musíte pouze v případě, že do Tuniska letíte brzo na jaře nebo v říjnu.
°°
Svátky
Data muslimských svátků záleží na lunárním kalendáři, a tak se mění: Aid el-Kebir (únor), Moharem (červen nebo červenec, musl. nový rok), Mouloud (srpen, narození Mohammeda), Aid es-Seghir (listopad, konec ramadánu).
°°
Očkování
Do Tuniska není povinné očkování. Je možné zeptat se svého lékaře na ochranu proti hepatitidě a proti průjmům, jiné problémy ve větší míře nehrozí.
°°°°
FOTKY Z TUNISU ↓
→ Více Informací a fotek z Tunisu se dozvíte.....Zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byly jste už v Tunisu?

Ano jednou 33.3% (17)
Ano dvakrát 17.6% (9)
Ano více než třikrát 25.5% (13)
Ještě ne,ale chci tam! 17.6% (9)
Nechci tam!!! 5.9% (3)

Komentáře

1 Honza a Landis Honza a Landis | 16. února 2007 v 20:36 | Reagovat

A taky tam žije jeden mustafa co mu lucka.....................anebo ten žije v egyptě???co lucko???

2 Fanys Fanys | 18. února 2007 v 13:51 | Reagovat

jo no..ale to byl mohamed a ne mustafa))!A určitě taky nebyl jedinej!

3 Ivca Ivca | E-mail | 24. března 2007 v 19:41 | Reagovat

Hned bych tam jela,je to tam mooc krásný...

4 Fanyss Fanyss | E-mail | Web | 24. března 2007 v 19:44 | Reagovat

jj je to tam nejvííc good!

5 lucinka lucinka | E-mail | 7. května 2007 v 17:00 | Reagovat

vys co ladičku a honzíčku ste kokůtci!!a ty fano taky!!!

6 lucinka lucinka | E-mail | 7. května 2007 v 17:00 | Reagovat

jo a byl to Mohamed :-)

7 Fanyss Fanyss | E-mail | Web | 8. května 2007 v 9:59 | Reagovat

Hmm ty muj mohamede,hlavně nezapomen co jsi včera slíbyla!)) Ted mi je úpo včerejšku zle a uplně se mi zveda kufr(!Takže už se těším čau.

8 Tony Tony | 8. května 2007 v 10:05 | Reagovat

Je tam moc hezky,a letos jedu zase!!

9 Boris Boris | 10. května 2007 v 8:07 | Reagovat

Je to tam nejkrásnější a letos zrovna letíme na djerbu,takže se zase moc těším!!

10 lufinka lufinka | 26. června 2007 v 9:51 | Reagovat

v tunissu je to nejlepsi!!letos tam valim taky!!uz po 6!!!no jo muj druhej domov :-)

11 dadadaddaddd dadadaddaddd | E-mail | 8. července 2007 v 23:16 | Reagovat

jjj tam uz sem pachla,mela sem tamprvni ho francka,s arabem:D

12 MARTINA MARTINA | 11. ledna 2008 v 20:58 | Reagovat

NO V TUNISKU SEM BYLA S KAMARATKAMA NO A MALEM SEM SE TAM ZABILA JE MI SICE JENOM 12 ALE MALEM SEM SPADLA SZ TAKOVIHO SVAHU A NO TO SE ANI NEDOZVITE BYLO TO PRVNI DEN A JA SLA SE PODIVAT NA MORE A TAM TEN SVACH A JESTE ZE ME PATA CHYTILA JINAK BYCH BYLA V PRDELI A MOJE MP4 TAKY ALE JINAK TO TAM BYLO FAJN HEZKY ATD SAMI VITE

13 Dali Dali | E-mail | 16. ledna 2008 v 19:33 | Reagovat

Tunisko je krásné a je tam moc fajn.

14 phoosibo phoosibo | E-mail | 30. ledna 2008 v 16:18 | Reagovat

Rádoby luxusní ¨levná dovolená....

Měly by tam zavést 7* hotely, jinak se tam nedá žít...

Kuchyně strašná... Kdybych každej den nemusel dojíždět 45km do francouzský restaurace se najíst, tak by to bylo super....

A nejlepší je na tom, že můj hotel byl 5* a all inclusive.....

Z celýho tuniska doporučuju (i když zajedte si raději do Bulharska :) )

Hotel Paradise v Hammametu, sice 4* ale dá se tam tak trochu najíst a je nově zrenovovanej...

Vynechejte Monastir i Souse, ale na památky určitě zajedte, teda jestli vás to zajímá....

Za každou cenu nejezděte do hotelu Amir palace*****, Houda***+, atd..... (všechny hotely mezi Monastirem a Souse)

A jestli chcete strávit dovolenou na krásných plážích, tak si příplatte a nebo opravdu jedte do toho Bulharska.... :)

Sorry jestli jsem někoho nařkl.... Je to jen můj názor...

PS: Prej Ukrajina je taky dobrá.... Ale tam se mi nechce-nemaj tam pláže...

15 Deeeniska Deeeniska | E-mail | Web | 20. srpna 2008 v 11:27 | Reagovat

Seru ti na nejaké bulharsko ty pipko jedna..Tunisko je nejlepší, dobré jídlo, pokud si byla v jednom hotelu a meli tam hnusne jidlo, tak nesud, ze maji celkove hnusne jidlo..ciste plaze, ciste more, skvělý lidé!!!!!MILUJU TUNISKO!!!

FUCK OFF NEJAKY BULHARSKO!!!

16 Yuhů Yuhů | E-mail | Web | 30. září 2008 v 1:32 | Reagovat

Hezky překopírovaný článek z http://tunisko.rovnou.cz/proc.html

Díky aspoň za odkaz na zdroj, to jiní kopírovači ani neudělají.

17 MaikelP MaikelP | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:33 | Reagovat

I found this page on 12th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama