Konopí múže...

3. března 2007 v 21:06 |  Konopí múže...

Konopí může bránit ucpávání cév

Konzumace nízkých dávek THC - aktivní složky konopných drog - brání tvorbě sraženin v cévách. Naznačují to pokusy na myších, u nichž dávka jednoho miligramu THC na kilogram tělesné váhy - což je dávka hluboko pod hranicí, kdy může ovlivnit psychiku - významně zpomaluje postup nemoci u myší, jež jsou geneticky předurčeny onemocnět aterosklerózou.
Původně publikováno: 16. dubna 2005
Zdroj: New Scientist
Název zdroje: Cannabis may help keep arteries clear
Konzumace nízkých dávek THC - aktivní složky konopných drog - brání tvorbě sraženin v cévách. Naznačují to pokusy na myších.
THC se v těle váže na dva typy receptorů. Jeden z nich se vyskytuje hlavně v mozkových buňkách a zodpovídá za psychotropní účinky této látky. Druhý typ receptorů se vyskytuje především v imunních buňkách; studie prokázaly, že THC snižuje imunitní reakci na infekce a na rakovinu.
Francoise Macha z Univerzitní nemocnice v Ženevě zaujala otázka, zda tento účinek THC může také zabraňovat tvorbě tukových sraženin v artériích - tedy ateroskleróze - díky snížení rozsahu (imunitního) zánětu, který při této tvorbě nastává. Během svého výzkumu s vysokou mírou jistoty zjistil, že dávka jednoho miligramu THC na kilogram tělesné váhy - což je dávka hluboko pod hranicí, kdy může ovlivnit psychiku - významně zpomaluje postup nemoci u myší, jež jsou geneticky předurčeny onemocnět aterosklerózou (, vol 434, p 782).
Podle Michaela Rotha z Kalifornské univerzityv Los Angeles ( UCLA ), jenž k této studi napsal komentář do Nature (nejprestižnější vědecký časopis - pozn. red.drogy-info), je toto zjištění fantastické. Roth ale také zdůrazňuje, že studie nijak neprokazuje, že by kouření konopí mělo být prevencí aterosklerózy; poukazuje na fakt, že podle myší studie je účinek závislý na (přesné) dávce a že nižší nebo vyšší dávky THC žádný preventivní efekt nemají.
Roth tvrdí, že vědci by neměli zkoušet "cpát do lidí THC," a raději by se měli soustřeďovat na vývoj léku, jenž by se vázal jen na typy kanabinoidových receptorů, jež byly nalezeny v imunitních buňkách.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 R.I.P R.I.P | 21. srpna 2007 v 9:16 | Reagovat

ganja 4ewer

2 Sandra Sandra | E-mail | Web | 2. srpna 2009 v 20:52 | Reagovat

Máš opravdu velice zajímavý blog. Četla jsem ho abych pochopila některé mé zákazníky v oblasti poradenství. Bohužel co se týká marihuany a drog je to i mezi přáteli. Opravdu klobouk dolu, o tom co vše píšeš. Ať ti blog zkvétá pokud by jsi potřeboval/a příspěvěk na zdokonalení jsem pro. Držím palce jen tak dál. Sandra

3 unbuff unbuff | 1. listopadu 2009 v 10:49 | Reagovat

marihuana zabiji= nejvetsi picovina .... ve vsech testech se nikdy na lidech nedokazalo co trava dela .. trava nicemu neskodi ... ale naopak prospiva ... pripada mi ze uz nejsem ve stresu jako driv

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama