Povodně na Moravě

7. března 2007 v 23:47 |  Povodně Morava
MORAVA 1997
Povodeň na Moravě (1997) proběhla zhruba v rozpětí 5.-16. července 1997 na Moravě, Slezsku a na východě Čech. Tehdy během několika málo dnů spadlo v povodí Odry a Moravy místy až přes polovinu ročního úhrnu srážek. Obě řeky a jejich přítoky se rozvodnily neuvěřitelným způsobem (cca na úroveň 150-500leté vody, povodeň zasáhla 1/3 území Moravy a Slezska). Došlo k obětem na životech a obrovským škodám. 50 lidí zemřelo, bylo zničeno 2151 domů (dalších 5652 se stalo dlouhodobě neobyvatelnými), strženo bylo 26 mostů. Navíc byl na několik dnů zcela zastaven provoz na klíčových železničních tratích (zcela vyřazeny byly nejdůležitější železniční uzly Moravy Přerov a Olomouc a rozsáhlé úseky přilehlých tratí).Těžce poškozeny byly rozsáhlé části měst Ostrava, Otrokovice, Přerov, Olomouc a další. Celkové škody byly odhadnuty na 63 miliard korun.
Za nejhůře postižené sídlo je považována obec Troubky (okres Přerov), kde bylo zničeno 150 domů a 9 lidí zemřelo.
Povodeň prokázala mnohá selhání různých státních i soukromých orgánů, organizací a institucí. Chyběly protipovodňové plány, v mnoha podnicích byly porušovány bezpečnostní předpisy, technika byla ve špatném stavu. V prvních dnech zcela selhal výstražný systém, což se nejstrašlivěji projevilo v Troubkách. Jediná státní instituce, která z povodní vyšla s relativně čistým štítem (kromě dobrovolníků) byla armáda, velké uznání a medaili Za zásluhy I. třídy získal za řízení záchranných operací generál Petr Voznica.
Povodeň však měla jeden kladný efekt, hodně přispěla k vyvinutí nových protipovodňových řádů a odstranění největších nedostatků na celém území České republiky, což vedlo k podstatnému zmírnění následků povodní v Čechách o pět let později.
Na fotografii lze vidět rozvodněnou Moravu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama